Kalcifikati (lat. calcificatio) su problem sa ramenom koji se najčešće javlja na tetivama mišića rotatorne manžetne. Oni nastaju nakon delimičnih ruptura, tj. pucanja tetiva, ali i kao posledica ponovljenih i čestih pokreta ramenom. Kada dođe do pucanja tetive, telo “ulaže” kalcijum u povređene tetive kako bi ih ojačalo. Ipak, ono ne zna da li i koliko će kalcifikat smetati u svakodnevnim aktivnostima, jer je fokusirano na jačanje povređene tetive. Osobe koje su starije od 20 godine su u najvećoj opasnosti od ovog oboljenja, kao i svi oni koji rade u kancelarijama i u sedećem položaju obavljaju pokrete rukama veliki broj sati dnevno uz oslanjanje laktovima na radni sto. Kalcifikati se češće javljaju kod žena i to kada napune 50 godina života. U većini slučajeva je zahvaćeno desno rame. Stomatolozi, hirurzi, automehaničari, plesači i frizeri su, osim tenisera, rukometaša i stonotenisera najčešće u opasnosti od ovog zdravstvenog problema jer njihove aktivnosti na svakodnevnom nivou uključuju veliki broj pokreta rukama i ramenima.
Pacijenti se žale na zatezanje, ograničen obim pokreta i nelagodnost u ramenu. Osećaju i oštru bol koja probada, a tokom noći je ona toliko jaka da se ne može zaspati uz povređeno mesto koje pulsira. Zglob je upaljen, a osoba se budi uz pojačane bolove. Ipak, ima slučajeva da osoba ima kalcifikat u ramenu, ali da za to i ne zna jer nije došlo do bolnosti.
Nakon obavljene odgovarajuće dijagnostike i utvrđivanja veličine i gustine pristupa se fizikalnoj terapiji, koja u najvećoj meri pomaže kod lečenja ovog problema i smanjuje mogućnost odlaska na operaciju. Vreme potrebno za razgrađivanje kalcifikata je u direktnom odnosu sa njegovom čvrstinom, položajem i vremenom prisutnosti.